Wakacje, ferie… – czas przestoju dla firm?

1 października 2012

Doskonałym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest początek lub koniec roku. Wie o tym każdy, kto zajmuje się zawodowo organizowaniem szkoleń dla firm. Potwierdzają to także organizacje pośrednio odpowiedzialne za obsługę tego typu spotkań biznesowych. Największe przychody w branży szkoleniowej osiągane są w miesiącach marzec-maj oraz wrzesień-listopad. Atrakcyjny jest zwłaszcza początek roku. Jest to okres największej aktywności przedsiębiorstw, ze względu na rozpoczęcie nowego budżetu zaplanowanego specjalnie z myślą o szkoleniach, seminariach naukowych czy  konferencjach. To z kolei potwierdza ilość zapytań ofertowych, które spływają do firm.  Co z pozostałymi miesiącami? Dlaczego nie są one tak atrakcyjne jak okres wiosenny lub jesienny?

W przypadku wakacji oraz ferii zimowych mamy do czynienia ze zjawiskiem, które jest powszechne i dotyczy praktycznie każdej firmy, nie zależnie od tego, w jakiej branży funkcjonuje. A mianowicie z urlopami pracowniczymi. Wakacje i ferie uważane są powszechnie za miesiące wypoczynkowe, w czasie których większość z pracowników planuje swój urlop i wyjeżdża. Szczególnie popularne są tygodniowe lub miesięczne wyjazdy na ferie lub wakacje z dzieckiem . Weekendy również cieszą się niezmiennym zainteresowaniem. Szczególnie długi weekend czerwcowy. Firmy pustoszeją więc w miesiącach czerwiec-sierpień oraz styczeń-luty. Dodatkowo wyklucza się miesiące świąteczne, takie jak kwiecień (Święta Wielkiej Nocy) i grudzień (Boże Narodzenie). Większość z nas planuje w tym czasie krótki urlop (np. w hotel Muszyna), który związany jest z przygotowaniami do świąt, wyjazdem rodzinnym lub wyjazdem z przyjaciółmi).

Nie wolno nam jednak zapominać, że podobnie jak w branży turystycznej tak i w branży szkoleniowej występuje zjawisko sezonowości. Okres lata to dla wielu firm okres wzmożonej aktywności.  Z kolei na przykład marzec lub październik to miesiące, w których następuje tak zwany  przestój w ruchu. Można wówczas pokusić się o zaplanowanie i organizację szkolenia w górach. Doskonałym przykładem branży, w której cyklicznie mamy do czynienia z takim zjawiskiem jest branża budowlana. O urlopach w okresie wakacji nie może być mowy, ze względu na rozruch w budownictwie. O szkoleniach czy konferencjach również. Te organizowane są późną jesienią i zimą.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.