Pracownik to największa konkrecja dla pracodawcy?

27 kwietnia 2015

imagesOsoby prowadzące świetnie prosperujące jednoosobowe działalności gospodarcze nie chcą zatrudniać pracowników. Mimo, że ich biznes dobrze prosperuje, a dodatkowa osoba mogłaby pomóc w rozwoju firmy. Dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak z dwóch powodów. Część z tych osób uważa, że koszt zatrudnienia dodatkowej osoby do pomocy jest zbyt wysoki. Ekonomicznie nie opłaca im się to. Z tym argumentem nie sposób się nie zgodzić. Powszechnie wiadomo, że koszty jakimi obciążani są pracodawcy w naszym kraju do najniższych nie należą. Nic też nie wskazuje na to by w najbliższych latach miało się to zmienić. Jest jeszcze jeden powód. Osoby mające własny, mały biznes boją się, że po wyszkoleniu pracownika i przekazaniu mu swojej wiedzy ten zdecyduje się odejść i założyć działalność na własny rozrachunek. Stając się tym samym konkurencją. Groźną konkurencją.

Aby rozwiązać ten problem stworzono dwie klauzule, które mogą znaleźć się w umowie zawieranej pomiędzy pracodawcą, a przyszłym pracownikiem. Pierwsza z nich zakazuje działalności konkurencyjnej w czasie trwania umowy o pracy. Druga zakazuje jej także po jej zakończeniu. Czy to rozwiąże problem?

 

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.