Pracownik to największa konkrecja dla pracodawcy? (c.d.)

27 kwietnia 2015

Polskie prawo pracy umożliwia wprowadzenie do umowy o pracę dwóch klauzul dotyczących zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej. W czasie trwania stosunku pracy oraz po jego zerwaniu. Kto i kiedy decyduje się na podpisanie klauzuli? Jakie są skutki prawne takiej decyzji?

Sytuacja na polskim i globalnym rynku pracy do najłatwiejszych nie należy. Wykorzystują to pracodawcy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na podpisanie tego rodzaju klauzul. Jakie są skutki prawne dla pracownika i pracodawcy? Warto zaznaczyć, po podpisaniu klauzuli pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Minimalne odszkodowanie to 25% wielkości wynagrodzenia jaki pobierał pracownik przed ustaniem stosunku pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest przez cały okres obowiązywania zakazu konkurencji. Niestety zdarza się, że pracodawca nie chce wypłacać odszkodowania. Do nielicznych zdarzają się sytuacje, w których pracodawca podsuwa pracownikowi umowę bez zapisu o odszkodowaniu. Nawet jeśli ten ją podpiszę i tak zgodnie z polskim prawem odszkodowanie będzie mu przysługiwało.

Jeśli jesteś potencjalnym pracownikiem i zastanawiasz się nad podpisaniem klauzuli lub potencjalnym pracodawcą i zastanawiasz się nad jej umieszczeniem w umowie przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”. Bilans strat i zysków może Cię zaskoczyć. Wykorzystaj wczasy z dziećmi na analizę opłacalności swojej decyzji. Lub skorzystaj z okazji i poszerz swoją wiedzę na konferencje w górach z tego tematu.

 

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.